Просмотров: 1342
22 Декабрь 2010 года

"Судді тепер заробляють максимум на трьох рішеннях з десяти. Від них вже дзвонять і кажуть: "Дайте нам базу своїх клієнтів, якщо будуть справи — ми повідомимо". Це щоб не пропустити хабар", — з кривою усмішкою тихо розповідає в напівтемній залі грузинського ресторану дорогий адвокат.

В яких справах судді більше не заробляють? Що це означає для нас? Чи стане закон одним для всіх?

Більшість українців про це на знає, але суддівський корпус, який роками роз’їдали продажність, клановість і залежність від влади, переживає безпрецедентну в новітній історії чистку. Голови суддів летять одна за одною.

Як почалася чистка
Багато років судді — і чесні, і хабарники — відчували себе недоторканними. За нашими законами, вперше суддів на посаду призначає президент — одразу на п’ять років. Після цього право називатися "Ваша честь" продовжує вже парламент — причому пожиттєво. Ідея в тому, щоб суддя, який виносить рішення іменем України, ні на кого не оглядався.

Але цього року люди в мантіях побачили досі небачені речі.
Все почалося з виграшу президентських виборів Віктором Януковичем. На третій тиждень після цього на незручних стільцях у вщент забитому суддями, парламентарями та журналістами приміщенні Вищого адміністративного суду поруч з Юлією Тимошенко сидів 37-річний депутат її фракції Андрій Портнов. Два попередніх роки він був головною зброєю БЮТ в українських судах. Але цього засідання, де розглядався позов Тимошенко про визнання перемоги Януковича нечесною, Портнов переважно відмовчувався. Лише інколи сардонічна усмішка ворушила краєчки його губ.

Усвідомивши, що справа йде до поразки, Тимошенко заявила, що відкликає позов. Коли суддя розгублено перепитав її, Тимошенко кинула погляд на Портнова і підтвердила своє рішення.

Через п’ять тижнів Адміністрація президента Януковича оголошує: Андрій Портнов очолив Головне управління з питань судової реформи та судоустрою.

Ще через місяць створена у Верховній Раді на підтримку Януковича коаліція надає більше повноважень призначати та виганяти суддів Вищій раді юстиції. Тут рекомендують, кого з суддів призначати, кого — звільняти. Парламент, де профільний комітет з правосуддя очолює Ківалов, та президент, в Адміністрації якого рішення готує Портнов, слідують цим рекомендаціям.
Першим руку нової влади відчув на собі ключовий для влади Окружний адміністративний суд Києва. Справа у тому, що завдання адміністративних судів — захищати громадянина від держави. Оскільки цей суд розташований у столиці, то фактично він вирішує справи проти президента, уряду, парламенту та всіх міністерств. Коли нова Вища рада юстиції зажадала голів чотирьох ключових суддів цього суду на чолі з головою Олегом Бачуном, ті спочатку ігнорували засідання. Бачун, що роз’їжджав на BMW X6 вартістю 1,7 млн гривень, був упевнений у своїх силах. Але з четвірки врятувався лише один. Микола Кишинський залишився суддею, погодившись поїхати з ключового столичного суду до Івана-Франківська.

Смерч чисток здіймає у повітря все більше суддівських мантій. Після кожного засідання Вищої ради юстиції на кілках — нові відрубані голови. Судді швидко побачили, що боротися неможливо. І при перших звуках грози тепер йдуть у відставку самі. Так перед рішенням Конституційного суду, що повернуло Віктору Януковичу повноваження Леоніда Кучми, у відставку пішли четверо суддів КС. Уряд виділив їм компенсації на 2,7 мільйона гривень.

"Буду займатись наукою", — заявив "Свідомо" один з цих суддів — В'ячеслав Джунь.
"Свідомо" проаналізувала всі звільнення та відставки суддів з червня. Виявилося, що за цей час мантію зняли з 414 суддів. Більш ніж утричі більше, ніж за весь 2009 рік! Жоден регіон не залишився осторонь великої суддівської чистки.

До чого ведуть масові звільнення?
"І ця людина здійснює правосуддя!", — Портнов повторює цю фразу вже втретє: двічі для колег по Вищий раді юстиції і окремо на камеру. Сивий суддя Єнакієвського суду, схожий на домовика, намагається пояснити, що він не затягував розгляд справи. За півтора року опитав 19 з 29 свідків, тричі робив виїзні засідання.

Але Портнов не залишає йому шансів: "Це звільнення є показовим, і тому я наполягав на ньому, щоб інші бачили: не можна тримати під вартою підсудного скільки заманеться".

Новий соратник нового президента весь час повторює: ми очищуємо правосуддя, змушуємо суддів вершити самого його.
Але виникають інші запитання.

Чому, наприклад, на цьому ж засіданні Вища рада юстиції не покарала суддю Бориспільського міськрайонного суду Євгена Мартинова? Разом з іншими двома суддями він допоміг одній особі нечесно отримати 16 га землі під Києвом. Тих двох суддів подали на звільнення, а Мартинова — ні.

"Я визнаю свою провину. Тепер вже я розумію, як неправильно вчинив. Ночами не сплю, каюсь. У мене дві неповнолітні дитинки, дружина не працює", — розповів він під важким поглядом заступника Генпрокурора Рената Кузьміна, зверхнім — голови СБУ Валерія Хорошковського та насмішкуватим — Сергія Ківалова.
"Мені здається, що провина Мартинова не настільки глибока", — підтримав суддю Портнов.

Чому не виникає запитань до судді Дарницького районного суду Києва Євгена Вовка? Він став відомим на всю Україну, коли у червні цього року заїхав до кафе у селі Бобриця на Черкащині. І після суперечки відкрив вогонь по місцевому мешканцю Олександру Кучі.

І ще більше важливе запитання: кого призначають замість звільнених?
Окрім перестановок на місцях, один за одним міняються судді в вищих судах, що розбирають найважливіші справи. З початку "великої суддівської чистки" 24 судді пішли з Верховного Суду. Головою новоствореного Вищого суду по цивільних і кримінальних справах призначили депутата від Партії регіонів Леоніда Фесенка. Головою Вищого господарського суду став Віктор Татьков, який раніше очолював апеляційний господарський суд Донецької області.

Що дають масові звільнення суддів на місцях та призначення перевірених людей у вищі суди?

Той самий дорогий адвокат допомагає усвідомити:
"Судді бояться приймати рішення проти державних органів. Не те що там проти уряду чи президента — проти податкової виграти справу неможливо. Навіть якщо клієнт правий. Навіть якщо він готовий заплатити. Тепер, щоб виграти таку справу, треба їхати в глухий район і шукати суддю-самогубця, якому залишився останній рік до пенсії".

Табір підприємців, які на столичному Майдані Незалежності протестували проти Податкового кодексу, знесли за допомогою сотень міліціонерів та судді Ігоря Смолія.

Суддя Окружного адміністративного суду Києва у своєму рішенні послався на необхідність встановлювати ялинку. Справа слухалася 2 грудня.
"... для забезпечення організації святкувань Свята Миколая, Нового Року та Різдва Христового необхідна присутність різноманітної техніки, що в сукупності з мітингуючими може призвести до їх травмування, загрожує громадському порядку, а також унеможливить проведення святкувань новорічних свят біля центральної ялинки України, що в свою чергу може призвести до порушення прав та свобод гарантованих Конституцією України іншим громадянам", — написав суддя.
Незадовго до цього Вища рада юстиції — а саме Андрій Портнов — взялася вивчити можливість звільнення Смолія.

Звісно, це простий збіг обставин.

Автор: Олександра ВЕСНИЧ, бюро журналістських розслідувань "Свідомо", для "ОГО"

http://www.judges.org.ua/dig1779.htm

 
 
Практика ВССУ: обжалование определения о выдаче исполнительного документа на основании решения третейского суда
Торжество украинского «правосудия». Или как судья киевского окружного суда своего начальника выгораживал.
Печерский суд запретил критически оценивать деятельность «лидеров адвокатского самоуправления»
«Судебный прецедент» в действии. Апелляционный суд отменил решение суда первой инстанции о привлечении к дисциплинарной ответственности Владимира Высоцкого
Судью, который помог расправиться с В.Высоцким, отправили на повышение
Сегодня состоятся "исторические" решения Высшего Совета Юстиции или некоторые вопросы заседания 11 июня 2023 года
Все новости

Вход

 
 
  Забыли пароль?
Регистрация на сайте